Daniel Tůma: Nábytek s příběhem

Text: Sofie Bydlení
28. dubna 2015 | 13:48

Ne vždycky můžete o každém kousku nábytku, který si domů pořídíte, říct, že má svou historii, duši či příběh. Solitéry Daniela Tůmy jsou jimi doslova opředeny. Neméně zajímavá je i Danielova cesta k řemeslu.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Novinář a truhlář mi přijde jako nebe a dudy. Proč jste z novinařiny zběhl právě k truhlařině?

Jako novinář jsem posledních pár let pracoval v lifestylu a nějak jsem vyhořel. Dlouho jsem v sobě cítil, že musím změnit to, co dělám, protože už mi to nedávalo uspokojení ani smysl. a tTaké jsem měl pocit, že chci něco vytvářet rukama. Když jsem se už konečně rozhodl pro změnu, objevil jsem na internetu střední školu uměleckých řemesel na Zlíchově, která ještě nabírala žáky do dalšího školního roku. I ty starší, jako jsem byl já. Z nabízených oborů se mi umělecký truhlář líbil nejvíc, i když jsem měl jen mlhavou představu, o co jde. A přijímačky na školu byly pak už jednoduché. 

Pracujete s použitým dřevem. Je to záměr, náhoda, líbí se vám?

Použité dřevo je záměr. Jde mi o recyklaci. Staré dřevo je navíc překrásné a má oproti novému obrovské charisma. Každý kus dřeva, který mám v dílně, má svůj příběh a já si většinu z nich pamatuji. A to mě také moc baví.

Jak se takový materiál shání?

No, někdy dost těžko. Mám inzeráty, ozývají se mi lidi. Někdy přes známé. Stává se mi ale také, že někam jedu a nakonec z toho nic není, protože dřevo je už shnilé, nezdravé nebo jde o dřevotřísku a podobně. Takže pátrám, hledám. Nejvíce dřeva mám z Prahy, ze starých fabrik, co se bourají.

Předpokládám, že je asi třeba ho nějak upravovat.

Dřevo je často špinavé, někdy má na sobě nátěr, patinu, není vidět kresba dřeva. Takže ho hobluji a pak brousím. A potom dělám povrchovou úpravu – napouštím olejem, voskuji, lakuji, natírám. Pokud je dřevo hned na začátku zdravé a v pořádku, není potřeba ho nějak upravovat. A já vždy vybírám jen to dobré.

« předchozí strana 1 2 3

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Oáza klidu

Relaxace v saunovém domku na vaší zahradě, kde máte jistotu soukromí,... více

Trendy v zastřešení

Společnost Alukov, tradiční český výrobce zastřešení teras Corso... více

Krásný na pohled

Beton v interiéru je už několik let hitem. více

Téměř neviditelná

Sprchové kouty jsou důležitou součástí koupelny. více

Ručníky a osušky

Čas od času je potřeba si udělat radost a doplnit šatník a přihrádky více

Péče o prádlo

O jemné a drahé tkaniny je třeba se náležitě starat. více