Nevšední krása odsavače

Text: Sofie Bydlení
19. dubna 2017 | 00:00

Kuchyňské odsavače par jsou v centru zájmů nejenom profesionálních kuchařů, ale i hospodyněk. Stalo se příjemnou tradicí, že tento spotřebič není jen funkčním přístrojem, ale i designovou korunou gurmánského království. Prakticky v každé moderní kuchyni je některý typ odsavače instalovaný, bývá však stydlivě skrytý anebo dokonce vestavěný. Naštěstí ale stále častěji vídáme odsavače, jež se svým vzhledem naopak snaží upoutat pozornost. Nutno dodat, že ruku v ruce se špičkovým designem jde i maximální výbava podpořená nejlepší technologií a výkonem. Dnes však odhlédneme od technických vychytávek, tématem článku je designové pojetí těchto skvělých pomocníků.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

V hledáčku designérů

Tím, jak dochází k propojení kuchyní s hlavním obytným prostorem, je kladen stále větší důraz na celkový vzhled i estetické propojení detailů. Proto se také v posledních letech hodně změnil i design odsavačů par. Velké a nevzhledné kovové „krabice“ nahrazují fascinující solitéry nejúžasnějších tvarů a materiálů. Tyto nové odsavače na sebe plným právem upoutají pozornost pozorovatele, přitom ale dokážou plnohodnotně vyčistit vzduch jako odsavače tradiční.
Návrhy digestoří napříč značkami pocházejí z dílen světově uznávaných designérů a studií. Výrobci oslovují umělce, kteří pro ně vytvoří originální artefakty nesoucí jejich rukopis. Příkladem může být například dlouhodobá spolupráce Gorenje s Karimem Rashidem. Ale ať už jsou designové odsavače signované, anebo ne, pokaždé se jedná o pozoruhodný artefakt.

Zvládnou opravdu hodně

Jak už bylo řečeno, designové odsavače jsou ideální zejména pro instalaci v kuchyni integrované do obývacího pokoje, uplatní se ale také ve velkorysých kuchyních obytných. Nabízejí se ve všech dostupných typech – nad varným centrem umístěným v prostoru, tedy v ostrůvku, přisazené ke stěně anebo zapuštěné do varné desky, stále populární jsou i digestoře lustrové. Zkrátka uplatní se všude tam, kde může v plné míře vyniknout jejich sofistikovaná krása.

Do loftu i na statek

Co se stylu týká, designéři se nezaměřují pouze na ultramoderní minimalistický interiér, ale jejich digestoře nalezneme i v prostředí industriálním, ba dokonce i rustikálním, a bývají součástí stylově ucelené řady spotřebičů.
Trendem je i materiálové a barevné ladění s celkovým řešením interiéru. V minulých několika letech ovládly spotřebiče syté barvy i pastely. Dnes můžeme spíš sledovat návrat k přiznané podstatě materiálu – kov, sklo i dřevo. Z barev zůstala, až na výjimky, jen oblíbená bílá a pochopitelně černá.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Stylový nábytek

Klasika nestárne, ale zraje.... více

Zářivé spáry

Také neradi chodíte do své koupelny, protože jsou vaším strašákem... více

Jen moderní nestačí

Pro všechny fandy nejmodernějších technologií... více

Exkluzivní design

Společnost Rarus , která se zabývá designovými úpravami vybraných produktů. více

Domácí osvěžení

Také milujete chvíle, kdy stojíte ve sprše... více

Péče o prádlo

O jemné a drahé tkaniny je třeba se náležitě starat. více