Něžná péče o jemné prádlo

Text: Sofie Bydlení
13. listopadu 2017 | 00:00

O jemné a drahé tkaniny je třeba se náležitě starat. Kromě praní bychom měli věnovat pozornost i žehlení, a především vhodně zvoleným přístrojům – žehličkám.
Přiznejme si na rovinu, málokdo žehlí s nadšením, natož s láskou. Jestliže ale zvolíte pro žehlení sofistikovaný model, práce vám půjde od ruky raz dva, a navíc s dokonalým výsledkem.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Základ je napařování

Nejsnadněji vyžehlíte navlhčené prádlo. Praktičtější ovšem bude pořídit si napařovací žehličku, která dodá suchému prádlu potřebnou vlhkost nutnou ke správnému vyžehlení. Při výběru napařovací žehličky se zaměřte hlavně na materiál žehlicí plochy, jenž ovlivňuje rychlost přizpůsobení plochy zvolené teplotě a to, jak dobře žehlička klouže po tkanině. K oblíbeným materiálům splňujícím tato kritéria na jedničku patří keramika a smalt. Vybrat se dá i nerez, teflon nebo hliník, ale tady je třeba dávat pozor na škrábance, které by mohly plochu poškodit.
Při výběru je nezbytný údaj o parním výkonu, jenž udává, kolik gramů páry žehlička vypouští za každou minutu chodu. Důkladně vyžehlit košili či jiné prádlo zvládne při parním výkonu mezi 30 až 40 g za minutu. Důležitým parametrem žehličky je také takzvaný parní ráz, což je množství páry, které žehlička jednorázově uvolní po zmáčknutí odpovídajícího tlačítka. Snadné žehlení umožňuje parní ráz s hodnotou vypuštěné páry nad 200 g za minutu.
Pohlídejte si i doplňkové, ale důležité funkce, jako je automatické vypnutí, které se samo spustí ve chvíli, kdy je žehlička delší dobu v nečinnosti (například ji zapomeneme vypnout anebo se převrhne žehlicí plochou na tkaninu). Potřebný je také anticalc systém, který žehličku odvápňuje. Nejenom v ranním spěchu, kdy je třeba vyrazit do pracovního procesu ve vyžehlených šatech, se bude hodit vertikální napařování, díky kterému vyžehlíte látku rovnou na ramínku.

 

Chce to systém

Dalším skvělým pomocníkem jsou systémové žehličky neboli parní generátory. V tomto případě se pára vyrábí v samostatné nádobě, odkud se pod tlakem přenáší do žehličky, která tak uvolní mnohem větší množství páry, až 125 g za minutu, při tlaku až 6, 7 barů. 
Předností systémových žehliček je právě síla páry. Proto se hodí hlavně do domácností, kde se často žehlí velké množství prádla. Také parní generátor umožňuje vertikální napařování, snadno s ním vyrovnáte třeba i záclony.

Nejmladší napařovač

Napařovače oděvů představují úžasnou vychytávku pro všechny, kteří neradi žehlí, ale rádi chodí dokonale upravení. Poradí si totiž s jakýmkoli oděvem i nepoddajnou látkou. Existují dva typy. Ruční napařovač funguje nejenom doma, ale i na cestách. Jelikož má malinkou nádobu na vodu, musí se často doplňovat. Efektivnější je napařovač se stojanem, který má zabudovaný věšák pro věšení oděvu. Sice se s ním vzhledem k velikosti složitěji manipuluje, ale vydrží žehlit podstatně delší dobu.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Horoskopy

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Stylový nábytek

Klasika nestárne, ale zraje.... více

Vitaminy

Zdravý životní styl a strava jsou velmi populární téma. Jak by také ne! Vždyť obojí... více

Světelné krby

Světelné krby plní v interiéru především dekorativní roli... více

Vybírejte pečlivě

Kdo by si nechtěl práci v kuchyni usnadnit. více

Výhodná stavba

Stavíte nebo rekonstruujete rodinný dům? Potom zásah do vašeho rodinného rozpočtu více

Více světla

Denní světlo bylo po staletí využíváno jako hlavní zdroj světla v interiérech více